Rubriky
Uncategorized

kompost Kanary

Kdo by se rád nepohrabal v exotickém kompostu

Na celé řadě našich kaktusářských akcí se prodává mnoho krásných exemplářů těch nejkrásnjších kaktusů a sukulentů. Vždy jsem přemýšlel jak to ti profíci umí vypěstovat do té nádhery s tím hustým otrněním. Doma ať se snažím jak umím tak to prostě nejde. Říkal jsem si, že něco asi dělám špatně a tak jsem začal shánět rady kde se dalo. Jeden říká to, druhý ono a čert aby se v tom někdy vyznal. Stále ale vítězila touha mít také tak krásné exepláře u sebe ve skleníku a každý den se s nimi „muckat”. Začel jsem tedy pátrat z druhé strany tj. odkud jsou. Po nedlouhém pátrání jsem narazil na jediný zdroj ze kterého pocházejí veškeré ty krásné kaktusy o kterých mluvím. Dovážejí se z Kanárských ostrovů, kde je největší evropská a snad i světová pěstírna kaktusů.
Netrvalo pár dní a už jsem seděl v letadle směr Tenerife. S letenkou to nebylo složité poněvadž jsem využil nasbírané míle OKPLUS. To nechci dělat reklamu ale pokud by si někdo kupoval letenku sám ať již od jakékoli organizace není to právě levná záležitost. Po příletu na Tenerife jsem si vypůjčil auto v jedné z půjčoven kterých je na letišti „hafo” tj. hodně Zahrada se nachází až na samém severozápadním cípku ostrova ve vesnici Buenavista Norte. Zahrady jsou rozsáhlé a můžeme vidět v podstatě cokoli si zamaneme.

Po předchozí domluvě s majiteli je možné odkoupit jakékoli množství kaktusů. O ceně raději nebudu hovořit abych neatakoval dotčenou společnost, která dováží kaktusy do ČR. Vydržel jsem se procházet po zahradách celé dopoledne a kochat se tou nádherou.

Při konverzaci s majiteli jsem zjistil, že náročnost evropských zákazníků je vysoká a tolerují pouze první kvalitu. Veškeré kaktusy, které mají sebemenší vady na kráse nemilosrdně vyhazují. Za zdí je kompost kam je vyvážejí. To jsem zjistil čistě náhodně když jsem se tam šel vyčůrat. Nedalo mně to a na kompostě který má mimochodem rozlohu jako má zahrada jsem se začal přehrabovat. To by jste nevěřili co tam bylo vyhozeno. Kaktusy od malých až po velké jako hlava. Dle mého soudu byly naprosto OK a pokud měly nějaké vady na kráse tak by se musely hledat snad lupou. Pro korektnost jsem se optal majitelů zda si mohu nějaký vzít aby o tom věděli.

V samém závěru to dopadlo tak, že jsem jel do města přikoupit kartonové krabice a napakoval jich několik přímo na kompostě. V malém městečku Buenavista Norte kde na místní poště přijde pár dopisů denně měl úředník co dělat, aby se mu tam ty všechny balíky vešly. Za dva týdny zazvonil pošťák u mě doma a pak jsem už jen sázel a sázel.
Dnes je tomu už dva roky kdy jsem byl na kompostě poprvé a všechny kaktusy se krásně ujaly a rostou tak, že všichni závidí a chtějí rady jak to dělám. To je ale jen mé soukromé tajemství, že jsou z kompostu a že jsem tam byl od té doby třikrát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *