Luděk Ransdorf

       Kdo by se rád nepohrabal v exotickém kompostu

Na celé řadě našich kaktusářských akcí se prodává mnoho krásných exemplářů těch nejkrásnějších kaktusů a sukulentů. Vždy jsem přemýšlel jak to ti profíci umí vypěstovat do té nádhery s tím hustým otrněním. Doma ať se snažím jak umím tak to prostě nejde.
celý článek

 

 

 

Zdeněk Štěpančík

Mé toulky přírodou Mexika

   V letech 2003-2008 jsem strávil v Mexiku na několika cestách celkem 6 měsíců. S výjimkou první cesty, kdy jsem cestoval pronajatým osobním automobilem se svou ženou Helenou a přítelem, jsem cestoval sám. Pohyboval jsem se veřejnými dopravními prostředky a pěšky v terénu jsem ušel cca 2500 km. Navštívil jsem státy Coahuila, Guanajuato, Guerrero, Hidalgo, Chiapas, Nuevo Leon, Oaxaca, Puebla, Queretaro, San Luis Potosí a Veracruz. Prošel jsem řadou protidrogových, vojenských i policejních kontrol, ale nikdy jsem se nesetkal s netolerancí, nebo nepřátelstvím. Nikdy jsem nebyl okraden, napaden ani kýmkoliv ohrožován.Všude jsem se setkával se vstřícností úplně neznámých prostých lidí, obecních funkcionářů i policie. Nemám potřebu tvrdit že Mexiko je bezpečná země, ale těm, kteří respektují její zvláštnosti, se bohatě odmění svými krásami.

   Až dosud jsem nic na toto téma nepublikoval v žádném periodiku ani na webových stránkách. Na přání pana Naxery se pokusím nabídnout potencionálním čtenářům seriál mých zážitků ze světa mexických kaktusů a ostatních sukulentních rostlin. Nepůjde o časovou chronologii, ale tématický výběr toho, co mne nejvíce zaujalo.

Municipio Actopan, stát Hidalgo (1)

Přírodní rezervace Real de Guadalcázar (2)

Aramberri ( 3 )

Údolí Jaumave ( 4 )

General Cepeda, Coahuila ( 5 )

Parras de la Fuente (6)

Tula (7)

Arteaga (8)

Villa de Hidalgo. ( 9 )

Xichú (10)

PENAMILLER a okolí (11)

Biosférická rezervace Barranca Metztitlán ( 12 ).

San Diego de la Union (13)