Ferocactus

 

     

   Kaktusy rodu ferocactus, vynikají rozmanitostí barevných trnů. Jsou to poměrně velké rostliny, a proto vám i tady radím, nežeňte se za velikostí. Každý, včetně vás, spíše ocení menší rostliny, ale krásně a hustě otrněné.

 

 

 

                                             Ferocactus rectispinus

 
 

Vypěstovat soudky s řídkým otrnění není žádné umění. Jen zaberou místo a nadřete se při stěhování. Za nejkrásnější zástupce rodu, považuji Fero. acanthodes, chrysacanthus a johnstonianus. Kdo vyséval importní semena  chrysacanthusů z Isla Cedros časem uvidí barevnou rozmanitost trnů.
 

 

Fero. acanthodes, Joshua Tree, Ca.


 

 

Ferocactus viridescens v. litoralis

                                                                      

                                                                              Fero. pilosus

           

                                                                                   

Ferocactusy jsou tolerantní ke stanovišti. Nemusí být přímo nalepeny na sklo a mohou být i mírně trvale přistíněny. Jsou háklivější na popálení. Dříve někteří autoři knih o kaktusech, doporučovali spíše kyselý substrát. Nevidím žádný důvod. Používám stejný substrát jako při pěstování astrofyt. 

                                                  Ferocactus recurvus

           
                                         

 

Ferocactus chrysacanthus

Na rostlinách najdeme tolik odstínů, kolik je jich v bílých vínech. Od mladých, přes nejstarší ročníky až po staré Tokaje. Koho omrzí žluté odstíny, shání se po hnědých  až červených, které jsou trochu vzácnější.