Echinocactus

Tento rod nemá tak velké druhové zastoupení, avšak dva, které jsem si vybral jako premianty mé sbírky stojí za všechno  úsilí. Není to grandis, grusonii, platyacanthus ani visnaga ani parryi, jsou jím horizonthalonius a polycephalus.

VZD 359 Road 652 Culberson Co.Texas

Jsem člověk již mnoholetý, a proto bych si měl prohloubit vrásky, když mi dobrý kaktusář řekne "s nimi jsi měl začít  před třiceti lety". Ano, je na tom dost pravdy. Když mám ale v ruce horizonthalonius dobře pěstovaný, ať je menší nebo větší, jsem nejblíže cíli svého kaktusaření. 
Kdybych byl třídní učitel řekl bych o své třídě na aktivu rodičům, „Až na pár živějších, co si snad do pololetí dají říci, sešli se ve třídě mimořádně dobří žáci, mám z jejich přítomnosti radost, páni rodičové“. Ale jednoho tatínka přece jen musím vzít stranou, „Nechtěl jsem to říkat přede všemi, ale váš syn opravdu moc zlobí, vyrušuje ostatní a nevím si s jeho chováním rady. Ale na druhé straně, když napíše slohovou práci, přečtu jí jedním dechem, váš syn má mimořádnou fantazii, proto jej nehodlám přeřadit do jiné třídy. Domluvte mu, pane Horizonthalonius“.

„Já mu pane učiteli, věčně domlouvám, aby se mírnil, a když je nejhůř a mám ruku napřaženou, podívá se těma hezkýma modrýma očima a já nevím, jestli ho mám zabít, nebo pohladit, jestli jsem blbej já nebo von.“
     A když si vy pěstitelé pořídíte takového hezkého prevíta, musíte smířlivě poskakovat, jak on zapíská. Já jsem také zjistil, že Echinocactus horizonthalonius,  mě zaměstnává opravdu více než ostatní rody kaktusů. Namyšlený člověk může být ten, co se dopracuje za sedm let pěticentimetrové velikosti „na svých“, chudák myslí, že má vyhráno. Oni se totiž do poslední chvíle tváří tou svojí hezkou modří, že je všechno v pořádku, nejednou přijde slunný den a večer s hrůzou zjistíte, jak ta modrá během jednoho odpoledne v tělíčku hnědne. Hnilobu špatnou nebo uspěchanou zálivkou dávají najevo až dávno po smrti. I tak nechcete věřit, že už je to pevné tělo k ničemu, jak ale vezmete za trny, odloupnou se jako ty plonkové ze zralých semeníků echinocereusů. Sedmiletá práce je pryč.
Kdo nechce riskovat, jsou semenáčky kolem centimetru nejideálnější velikostí k roubování. Spolehlivou podnoží je Eriocereus jusbertii, na kterém se nejdříve dočkáme květů. Nikdy se ale pod roubem neztratí, vždy když budeme po letech přesazovat, uvidíme nepěknou dřevnatou nohu. Z tohoto důvodu přecházím na Ferocactus gleucescenc, jenž časem splyne s rostlinou k nepoznání. Roubovanci však rostou mnohem pomaleji.
Kdo chce riskovat a mít po letech dvounásobnou radost z rostlin „na svých“, neměl by spěchat. Už tak malé semenáčky pěstujte v minerálním substrátu, nejlépe plavený písek, alespoň třetinu drcené cihly a pro pestrost trochu dřevěného uhlí. Zálivku raději horem jemným kropítkem a za pěkného počasí častěji, nežli jednou rozmáčet podmokem. Rostlinky nežeňte a smiřte se s tím, že rostou mnohem pomaleji než relativně choulostivé echinomastusy, nebo copiapoe. Po letech se vám trpělivost vrátí v kaktusářské radosti.

 

 

 

Ocampo, Coah.

Některý kaktusář vám poví, že je to módní záležitost jako vše ostatní. Myslím, že tomu tak není. Tyto rostliny byly vždy ceněny a vždy byly v malém zastoupení.

VZD 257, sz od Cuba, Durango

Jiný kaktusář řekne, že je to mexický plevel, který roste všude. V tom případě je to ten nejkrásnější plevel na světě!
     Naše pěstování horizontíků má dva velké nepřátele. Špatná klíčivost semen a netrpělivost pěstitele. Chápu toho, kdo nakoupil drahá semena a zjistil, že klíčivost je mizerná. A to co vzejde, dlouho radost nedělá. Sám neustále kupuji velké množství semen a tak jsem si na zklamání zvykl. Někdy to vyjde jindy ne.

Chichimeguillas, Zacatecas

 

Dnes již sklízím velké množství semen z kulturních rostlin a mám možnost srovnávat. Semena v žádném případě nenarušuji. Když není ten správný čas na klíčení, není to nic platné. Když se mi klíčení povede, semenáčky se nevyvíjejí jako ostatní. Dlouho trvá, než-li vystrčí první ostny a i potom rostou velice zvolna. Ztráty semenáčků začínají při prvním pikýrování. Tam zvolte  substrát  minerální s přídavkem hrubého vápence a drcených  cihel.

                                                    Cuatro Cienegas

 

Nespěchejte s vodou. I další zálivky jen občasné a raději jen horem. Je to jen opravdové cmrndání. Nikdy jsem po přepikýrování nepoužíval žádné chemické ošetření. Tyto rostliny mě ale donutily. Když to zvládnete, pak se opevněte trpělivostí a zvykněte si s nimi na želví život. Substrát  dávám pro další růst stejný jako pro echinomastusy. O co větší rostliny, o to větší zrnitost. Roubování je omluva pro netrpělivé a v tomto případě není hříchem. Sám jsem si narouboval stovky matečních rostlin do sbírky.

JABO 32, Tula, Tamaulipas

 Tula, Tamaulipas

 

Las Tablas, SLP

 

Texas, USA

 

Saltilo- Toreon km 132, VZD 0063, Coah.

 

 

 

VZD 360

Ale ani roubované rostliny neženu do řídké velikosti a jusberty pod nimi jsou stále žíznivé. Největší radost mám z rostlin na svých kořenech i s jejich želvím životem. Ať jsou vám první krásné květy odměnou za vaší trpělivost.

 

Echinocactus polycephalus

Co k němu mohu ještě dodat krom pár fotografií? Snad jen to, že ti dva prevíti si ve zlobení mohou podat ruce. Ale ten polycephalus, přece jen je větší prevít. Zakvétá až po dvaceti letech! Proto kdo chce mít hezký důchod ať si včas začne spořit. Je tu již plno dobře klíčivých semen.