Astrophytum

Kdo správně umí pěstovat kaktusy tohoto krásného rodu, najde v něm jistotu na stáří neboď rostou jen do krásy. Jejich těla jsou pevná a dostatečně široká, aby nepoléhala jako starší mammillarie nebo echinocereusy. V šíři rostlin jsou ale velké rozdíly dané domovinou. Myriostigmy od Potosí jsou rostliny široké a pevné jako litinová forma na bábovku.


     Myslím, že právě astrofyta jsou typické rostliny pro teplé skleníky. Mají opravdu rádi teplo. Proto se moc nehodí do  našich různých a hodně odvětraných přístřešků, používaných hlavně pro Jižní Ameriku. Když jsou venku letní vedra při kterých většina kaktusů stagnuje, astrofyta rostou nejlépe. Dokonce si troufnu je zalít. I u nich platí: čím více zaléváme a hnojíme, tím rostliny nutíme do zelené hmoty a řídkosti trnů. To se časem projeví  nejvíce na niveum, senile a capricorne. Proto buďte trpěliví a nehoňte se za řídkou velikostí. Světla vyžadují maximum. Není však podmínkou oslunění celý den. Je lépe kratší sluneční osvit a mít čistá skla, než celodenní, přes vrstvu vápna. Na přezimování jsou astrofyta nenáročná 5-15 stupňů jim vyhovuje. Světlo není vůbec podmínkou. Pozor pouze na nudální myriostigmy. Vyšší teplota 15 stupňů je podmínka k tomu, aby se na jejich těle netvořily žluté skvrny, které později zasychají a nepůsobí na rostlinách pěkně. Je to choroba právě z dlouhodobě nízké teploty.

                                           A. myr. Charco Blanco

 

Las Tablas

 

senile aureum PC

 

senile PC

 

crassispinoides

      

 

                                                                                 potosinum

      

 

                                                               ornatum Cadereyta

      

Můj substrát pro astrofyta je složen ze 40% hodně starého kompostu a 60% směsi s písku, cihel,   hrubého popela ze dřeva a jemné i hrubé vápencové horniny. Starší rostliny zalévám asi pětkrát do roka podmokem. Astrofyta zásadně neroubuji.